AMASYA MÜZESİ

Geç Neolitik Erken Kalkolitik Çağ'dan itibaren Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit-Kimmer, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait birçok medeniyetin eserlerini bir arada görmek mümkündür.

SARAYDÜZÜ KIŞLA BİNASI MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ VE KONGRE MERKEZİ

Kışla şu anda Amasya İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılmakta olup son katında Milli Mücadele Salonu yer almaktadır. Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Salonu Mustafa Kemal Paşa'nın 1919 yılı Haziran ayında Amasya'ya geldiğinde konakladığı ve Amasya Tamimi'nin kaleme alındığı yer olan Saraydüzü Kışla Binası bu tarihi önemi gözeterek aslına uygun bir şekilde Yeşilırmak kıyısında yeniden inşa edilmiştir. Cumhuriyet Dönemi'ne ait eserler ve bazı belgelerin sergilendiği bir merkez olmasının yanı sıra çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kültür merkezi olarak da kullanılmaktadır. Mustafa Kemal Paşa'nın Amasya'ya gelişi ve Culüstepe Mevkii'nde heyetle karşılanma anı 12 adet bal mumu heykelle canlandırılmıştır.

HAZERANLAR KONAĞI (ETNOĞRAFYA MÜZESİ)

Amasya Defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından 1865 yılında yaptırılmıştır. Konak, adını bu konakta uzun süre oturan Hazeran Hanım'dan almaktadır. Hazeranlar Konağı; dört eyvanlı, orta sofalı planı ile Osmanlı Dönemi yöresel sivil mimari eserlerin özelliklerini yansıtan en güzel yapılardan biridir. Hazeranlar Konağı'nda teşhir edilen eserler arasında 19.yüzyıl yaşantısını yansıtan giysiler, halı ve kilimler, konakta kullanılan günlük mutfak eşyaları ve kadın ziynet eşyaları gibi malzemeler yer almaktadır. Etnoğrafik eserler arasında, özellikle kitabeli olan halılar, bindallılar, gümüş takılar ve altın renkli sırma işlemeler dönemin özelliklerini yansıtması açısından önemlidir.

AMASYA KALESİ

Kentin kuzeyindeki Harşena Dağı üzerine kurulmuş olan kalenin nasıl bir sarplığı içerdiğini akılda canlandırmayı kolaylaştırmak için bir dağın adını anmak kaçınılmazdır; Çorum kent merkezinden yükselen Çakır Dağı gelir tam Amasya Kalesi’ne dayanır. Bu dağın en yüksek noktası 1.375 m ile Yeldeğirmeni Tepesi’dir.

FERHAT İLE ŞİRİN AŞIKLAR MÜZESİ

Türkiye’nin ilk ve tek Aşıklar Müzesi unvanına sahiptir. Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı ve Romeo-Jüliet’in aşk hikayeleri sahnelemektedir. Müzede ayrıca Mevlana ve Hacı Bektaş Veli gibi gönül adamlarına da yer verilmiştir.
MÜZE VE ÖREN YERLERİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR;

Değerli Misafirlerimiz; Fimar Life Thermal Resort Hotel olarak turizmin sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamak ve bağlılığımızı göstermek için sizlere bazı konularda hatırlatma yapmak isteriz.
Turistik ve tarihi yerlerden herhangi bir malzeme alınması ve alan dışına çıkarılması Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırıdır.
• Müze ve ören yerlerinde, görevlilerin uyarılarına ve asılı olan ziyaret kurallarına uymanızı,
• Alanda yiyecek ve içecek tüketmemenizi,
• Eserlere zarar vermemenizi ve hiçbir şekilde dokunmamanızı,
• Ziyaretiniz sırasında başkalarını rahatsız edici yüksek sesli konuşmalardan kaçınmanızı,
• Gezdiğiniz müze ve ören yeri kurallarına uygun şekilde fotoğraf ve video çekimi yapmanızı/yapmamanızı,
• Yapacağınız aktivitelerde can güvenliğiniz için önerilen her türlü ekipmanı mutlaka kuralına göre kullanmanızı,
• Koruma altındaki orman, sahil, mağara vb. alanlara zarar vermekten, orijinalliğini bozmaktan ve kirletmekten kaçınmanızı,
• Doğal yaşamın dengesi ve sürekliliği için canlılara zarar verici aktivitelerden kaçınmanızı,
• Doğal gezi alanları ve ormanlarda piknik yapılmamalı, ateş yakılmamalı, yerlere çöp atılmamalı ve uyarı levhalarına dikkat edilmeli,
• Avcılık için belirlenen yasaya ve kurallara uygun avcılık yapılmalıdır. Vahşi yaşam ve doğal hayata saygı gösterilmelidir,
• Gezdiğiniz alanlarda yerlere çöp atmamanızı, doğaya ve canlılara zarar verici aktivitelerden uzak durmanızı,
• Tiyatro, konser, festival vb. etkinlik kurallarına uymanızı, Önemle rica ederiz.
Kültürel ve doğal mirasın korunmasına destek olduğunuz ve Sürdürülebilir Turizm’ e katkı sağladığınız için çok teşekkür ederiz.
Şehir Rehberi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
ŞEHİR REHBERİ
ÖNCEKİ SONRAKİ

ÖN REZERVASYON İÇİN TIKLAYINIZ